Pieksämäen Vesi tiedottaa, että Pappilanmäen alueen vedessä on tällä hetkellä sameutta. Veden virtaama kasvoi runkojohdoissa suureksi ja irrotti putkien seinämistä väriä veteen. Pieksämäen Vesi ohjeistaa asiakkaitaan juoksuttamaan vettä, mikäli väriä vedessä ilmenee.
Runkojohtoja ollaan huuhtelemassa, mutta sameutta voi olla tonttijohdossa.
Tiedotteen mukaan mahdollisuutta veden saastumiseen vikatilanteen vuoksi ei ole, koska vesi purkautui suoraan rakennukseen, eikä viemäriveden pääsyyn vesijohtoverkostoon ole ollut mahdollisuutta.
Sameus katoaa vähitellen vettä juoksuttamalla. Pieksämäen Vesi on saanut pari ilmoitusta veden samentumisesta. Hetkellinen kiitovirtaama tai virtaussuunnan vaihtuminen irroittaa aina jonkin verran putken seinämiin kertynyttä rauta ja mangaanisaostumaa, josta tuo sameus johtuu. Putken seinämiin tulee tuota kertymää riippumatta putken materiaalista tai iästä, tiedotteessa selvennetään.